Jakie korzyści podatkowe daje leasing zwrotny
Poza benefitem w postaci pozyskania kapitału, leasing zwrotny może być także rozwiązaniem niosącym w określonych przypadkach wymierne korzyści podatkowe.
Leasing zwrotny jest szczególnym rodzajem leasingu – to narzędzie służące przede wszystkim podmiotom, które potrzebują kapitału (chociażby na dalsze inwestycje lub w celu poprawy płynności finansowej), ale nie chcą zbywać posiadanych aktywów majątku, potrzebnych im do prowadzenia działalności gospodarczej. Z leasingiem zwrotnym mamy do czynienia, gdy podmiot będący sprzedawcą i zarazem leasingobiorcą dokonuje sprzedaży składnika aktywów podmiotowi będącemu w tej transakcji nabywcą i leasingodawcą, a następnie leasingodawca w ramach umowy leasingu udostępnia to aktywo leasingodawcy. Przy czym leasing zwrotny może mieć zarówno charakter leasingu operacyjnego, jak i finansowego.
Przedmiotem leasingu zwrotnego mogą być różne środki trwałe, jednak najczęściej są to nieruchomości, pojazdy, urządzenia techniczne, sprzęt komputerowy oraz różnego rodzaju maszyny.
Szybciej
Leasing zwrotny może pozwolić rozliczyć środek trwały w kosztach podatkowych w sposób szybszy niż przy stosowaniu amortyzacji podatkowej – ale tylko w przypadku leasingu operacyjnego.
W przypadku leasingu zwrotnego przybierającego postać leasingu operacyjnego minimalny okres trwania umowy leasingu to 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji w przypadku rzeczy ruchomych i wartości niematerialnych i prawnych oraz pięć lat w przypadku podlegających amortyzacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta